minden, amit a vizsgálatokról tudnunk kell

Mozgásszervi rehabilitáció

Együtt az életminősget javító úton.

A mozgásszervi rehabilitáció a frissen kialakult vagy hosszú ideje fennálló, betegség vagy baleset következtében zavart szenvedett pácienseinknek a mozgásfunkciók javításában, fájdalmuk csillapításában, mozgásszervrendszerük helyreállításában nyújt segítséget.

A gyógyuláshoz szükség van egy terápiás tervre, ami egyénre szabott és páciensközpontú. A mozgásterápiában fokozatos és lépcsőzetes a javulás, a WS MeD Rehab Csapat célja, a fájdalommentességen túl a hétköznapokba beépülő Önrehabilitáció megtanítása ami alapján elérhető a tartós állapotjavulás és egy szabadabb életérzés.

Mozgásszervi panaszokkal küzdő pácienseinket magas szinten képzett egészségügyi szakdolgozóink várják, legyen szó gyógytornáról , gyógymasszázsról , fizioterápiáról vagy sportrehabilitációról.

Milyen kezeléseket tudunk elvégezni a WSMED REHAB & MEDICAL CENTERBEN?

Az állapotfelmérés 50 percet vesz igénybe. Fehérneműben történik, a teljes testen tapasztalható elváltozásokat vizsgáljuk testtartás analízis, illetve komplex funkcionális tesztek segítségével. Tájékoztatást adunk a kóros elváltozásokról, illetve ismertetjük a problémák kialakulásának okait, a kezelés lehetőségeit, illetve a kezeléstől várható eredményeket. Ellátjuk Önt tanácsokkal az esetleges kisebb életmódbeli változtatásokkal kapcsolatban annak érdekében, hogy a betegség a kezelést követően ne újuljon ki. Természetesen lehetősége van arra is, hogy egy már meglévő diagnózissal vagy kezelési tervvel kapcsolatban kérjen konzultációt, második véleményt.

Az állapotfelmérésre kérjük, legyen kedves magával hozni orvosi leleteit (amennyiben vannak)!

A vizsgálat ára: 10 000 Ft

Mik azok a triggerpontok?

Triggerpontnak azokat az izmokon tapintható csomócskákat nevezzük, amelyekben összegyűlik az adott izom feszültsége. A triggerpontok rendkívül érzékenyek, s a helyi panaszok mellett általában kisugárzó fájdalmat is okoznak. Ha megfelelő technikával nyomást gyakorlunk a csomókra, az izom feszülése azonnal oldódik.
Képzeljen Maga elé egy gumiszalagot, amelyre csomót kötött.  Próbálja meg képzeletben megnyújtani a szalagot. Ugye, nem sikerül? A szalag működésképtelenné vált. Ugyanez történik az izmommal, ha triggerpont alakul ki benne. Nem tudja ellátni funkcióját, sérülékennyé és fájdalmassá válik. Mindez kihat az egész szervezet működésére, hisz a sérült izom miatt megbomlik az izomegyensúly, azaz a teljes rendszer statikája.
Nem hiszi el? Próbálja ki egyszerűen! Állásban húzza fel erősen a jobb vállát, mintha az izom rövidült volna meg. Figyelje meg, hogy ez az apró mozdulat hogyan hat a teljes testére: jobb oldalán feljebb kerül a válla, lefelé billen a medencéje, és megfeszül a bőre. Bal oldalán ezzel szemben lefelé mozdul a válla, feljebb billen a medencéje, gyűrődik a bőre, és mintha rövidebbé válna a lába is. Nos, hasonló strukturális változások történnek a testében akkor, ha akár csak egyetlen izom is tartósan feszült állapotba kerül.

Mitől alakulnak ki triggerpontok az izomban?

A triggerpontok kialakulásáért leginkább a stressz, a helytelen életmód, a rossz tartás és a mozgáshiány okolható, de előidézheti túlterhelés, trauma, szervi- és ízületi betegség, idegrendszeri probléma, az anyagcsere vagy a hormonrendszer rendellenes működése, esetleg fertőzés is.
Amennyiben az elváltozás kezeletlen marad, hosszú távon olyan betegségek kialakulásához vezethet , mint például a   porc- és porckorong sérülések,    ízületi kopások, gerincferdülés, lumbágó, kisugárzó fájdalmak (pl. fej, arc, kar stb.), vagy akár belső szervi rendellenességek.

Hogyan hat a triggerpont kezelés?

A megfelelő pontra gyakorolt erőteljes nyomásra az idegrendszer az izom reflexes ellazulásával válaszol. A lazulás hatására feloldódik a csomó, javul az adott terület vérellátása, eltávoznak a felhalmozódott salakanyagok. Az izom visszanyeri eredeti hosszát, és akár már egyetlen alkalom is elegendő lehet ahhoz, hogy helyreálljon az izomegyensúly, megszűnjön, vagy jelentősen javuljon az esetleges testi aszimmetria. A kezelés ugyan nem fájdalommentes, ezt a fájdalmat azonban általában örömmel fogadják a betegek. A megkönnyebbülés ugyanis azonnali és jelentős.

Hogy zajlik a kezelés?

A modern manuálterápia komoly anatómiai ismeretekre épülő tudományos eljárás, amelyet kizárólag szakképzett terapeuták alkalmazhatnak. A kezelést minden esetben megelőzi egy alapos állapotfelmérés, amelynek során megkeressük az adott probléma kiváltó okát, majd feltérképezzük a kezelendő izmokat, szöveteket. Speciális masszázzsal fellazítjuk az egymás alatt elhelyezkedő izomrétegeket, majd a kitapintott triggerpontot mechanikus ingernek — ujjnyomásnak — tesszük ki mindaddig, amíg a nyomás által kiváltott fájdalom csökken vagy megszűnik. Ez jelzi ugyanis a feszülés oldódását. Ezt követően az adott izomszakaszt manuálisan megnyújtjuk, majd nyugalomba helyezzük. A kezelés után célszerű rendszeresen személyre szabott otthoni korrekciós mozgásgyakorlatokat végezni annak érdekében, hogy a ne alakuljon ki ismét túlterheltség.
A terápiát követő napokban izomlázszerű fájdalom léphet fel a kezelt területen, amely azonban regeneráló krémekkel (pl. árnika), esetleg kineziológiai tapasszal jelentősen enyhíthető. Az anyagcsere serkentése érdekében érdemes 2-2,5 liter folyadékot (tiszta vizet, gyógyteát) fogyasztani, és néhány napig kerülni a megerőltető sportokat, házimunkát.

Milyen problémákra nyújthat hatékony megoldást a triggerpont terápia?

•    tartáshibák, testi aszimmetria
•    ínsérülések
•    porc- és porckorongsérülések
•    meszesedés
•    különféle gerincpanaszok, gerincferdülés
•    kisugárzó fájdalmak
•    arc-, fog-, fejfájás; gyakori migrén

Mennyi ideig tart a kezelés, és hány kezelésen kell részt venni?

A kezelés időtartama a vizsgálattal és a személyre szabott tanácsadással együtt 55 perc. Egyéntől és a problémától függ, hogy hány kezelésre van szükség.

Az ultrahang az emberi fül számára nem érzékelhető mechanikus rezgés. Amennyiben terápiaként használjuk, az ultrahang sugarak kölcsönhatásba lépnek a szövetekkel, elnyelődnek, hővé alakulnak és a kezelt szövet felmelegszik. A meleg hatás következtében gyorsul az adott terület vér- és nyirokkeringése, ezáltal ellazulnak a feszes izmok és kötőszövetek, valamint csökken a fájdalom és a gyulladás.

Milyen pozitív hatásai vannak az ultrahang kezelésnek?

  • javítja a vér- és nyirokkeringést
  • ellazítja a kötött, feszes izmokat és kötőszövetet
  • csökkenti a gyulladásos folyamatokat
  • csillapítja a krónikus mozgásszervi betegségekkel együtt járó fájdalmakat
  • elősegíti a sejtszintű regenerációt
  • segít a hegszövetek gyógyulásában
  • alkalmas mélyszöveti sérülések kezelésére

 Milyen panaszokra ajánlott az ultrahang kezelés?

  • sportsérülések (rándulások, ficamok)
  • kopásos eredetű mozgásszervi problémák
  • nyak és derékpanaszok
  • vállproblémák (befagyott váll, meszesedés)
  • tenisz- és golfkönyök
  • kéztőalagút szindróma
  • csípőpanaszok
  • térdproblémák (ugrótérd szindróma, térdízületi porckopás)
  • sípcsont elülső részének fájdalma
  • talpi panaszok (talpi bőnye gyulladása, sarkantyú)
  • Achilles-ín gyulladása
  • hegek kezelése

Hogyan zajlik az ultrahang kezelés?

A páciens kényelembe helyezi magát, majd a kezelendő testrészt géllel kenjük be, a készülék fejét a bőrre helyezzük, és finom, lassú mozdulatokkal masszírozni kezdjük. A kezelés fájdalommentes, sőt, inkább kellemes élmény.

Ellenjavallatok

Amennyiben az adott terület visszeres vagy fekélyes, ha a páciensnek volt már trombózisa, ha véralvadásgátló gyógyszert szed, ha vénás keringési betegségben szenved, ha várandós, ha lázas vagy fertőző beteg, ha daganatos betegségben szenved, fémtartalmú implantátumot helyeztek be, a kezelés nem végezhető el. Növésben lévő gyermekeknél szintén nem végzünk kezelést.

Kérdések és válaszok

  • Hány kezelés szükséges az eredményhez? Általában már az első kezelést követően csökkennek a panaszok, de az esetek nagy részében 3-5 kezelés szükséges a tartós eredményhez.
  • Milyen mellékhatásokra számíthatok a kezelést követően? A kezelés jellemzően nem jár mellékhatásokkal.
  • Kombinálják-e a terápiát más kezelésekkel? A krónikus mozgásszervi problémák hatékony gyógyítása során az elsődleges szerepet mindig a gyógytorna-mozgásterápia tölti be, minden más kezelés csak kiegészíti azt. A páciens panaszaitól és állapotától függ, hogy csupán otthon végezhető gyakorlatokat adunk, vagy rendszeresen kell járnia gyógytornára. Természetesen nem kényszerítjük rá betegeinkre a gyógytornát, de minden esetben felhívjuk a figyelmüket arra, hogy a passzív terápiák mozgás nélkül önmagukban nem elegendőek a teljes gyógyuláshoz.

A vizsgálat ára: 2 500 Ft / alkalom

Hogyan működik a lágy-lézer terápia?

„lágylézer” az élő szervezetre „BIOSTIMULÁCIÓS” (serkentő) hatást fejt ki. Ez annyit jelent, hogy a sejtek, szövetek „lágy-lézerfénnyel“ világítva gyorsabban képesek regenerálódni (pl. a sebgyógyulás felgyorsul). A lézerfény hatására a sejtek anyagcseréje fokozódik, sőt új sejtek, szövetek és új hajszálerek is képződnek. A lágylézerfény stimulálja az immunrendszert is.
Összefoglalva: a lézerfény serkenti a test öngyógyító képességét!

Szervezetünkben a lézerfény aktivál bizonyos enzim folyamatokat, melyek beindítják az ATP termelődést. Az ATP (adenozin-trifoszfát) az egyetlen és legfontosabb formája az energiának, mely működtet minden kémiai reakciót, a szervezet minden sejtjében. A megnövelt energia termelés következménye a sejtek hatékonyabb (anyagcsere) működése és a gyorsabb regenerálódás, ezáltal a betegségek gyógyulási ideje lerövidül.

Milyen élettani hatása van a lágylézerfénynek?

A lágy-lézer kezelésnek három alapvető gyógyító hatása van az emberi szervezetre:

  1. Fájdalomcsillapító
  2. Gyulladáscsökkentő
  3. Biostimulációs hatás – Serkenti (stimulálja) a test öngyógyító képességét!

A safe laser kezelés jótékony hatásai

  • gyorsítja illetve beindítja a szervezet gyógyulási folyamatait (biostimuláció)
  • fájdalomcsillapító, gyulladás és duzzanat csökkentő hatás
  • vér- és nyirokkeringés javító hatás
  • serkenti a sérült idegek regenerációját
  • Fájdalom csillapítás
  • Gyulladás és duzzanat csökkentés
  • Gyorsabb sebgyógyulás
  • Fokozott szöveti regeneráció és sejt növekedés
  • javuló vérkeringés
  • Fokozott anyagcsere
  • Fokozott idegi működés
  • Túlzott hegszövet képződés csökken
  • Javuló immun folyamatok

Safe laser-rel kezelhető mozgásszervi betegségek

  • ízületi-, izom-, ínhüvely-gyulladások
  • reumatikus fájdalmak
  • porckopás, porckorongsérv
  • sportsérülések,izomhúzódás, szakadás, zúzódások, csonttörés, izom és ínsérülések

A vizsgálat ára: 3 800 Ft / alkalom

A gyógymasszázs a fizioterápián belül egy olyan gyógymasszőr által végzett kezelés. Célja a rehabilitáció, a legtöbbször csak a megbetegedett testrészre koncentrál.

A gyógymasszázs magába foglalja a svéd-, szegment-, kötőszöveti és perioszteális (csont) masszázst. A masszázst követően, a megfelelő kimozgatásokat, illetve mobilizációs technikákat alkalmazza a masszőr.

Ezek a technikák az ízületek regenerációját,  a letapadt izmok ellazítását, vérbőséget okozva csillapítják a fájdalmat is.

A reumatológiai és ortopédiai problémák estében a gyógymasszázs gyakran ajánlott kiegészítő kezelésként gyógytornával együtt, mert a masszázzsal a tornára előkészített izmok könnyebben és jobban terhelhetők, illetve a tornát követően a masszázs segítségével lazítjuk az izmokat.

Gyógymasszázs a WSMeD medical&rehab centerben

Minden kezelésen a kezelőorvossal, a gyógytornásszal és a fizioterapeutákkal közösen dolgoznak, hogy az adott állapot javítása és a pozitív hatások hamarabb érezhetőek legyenek.

Amennyiben szakorvosa masszázst javasol, akkor ajánlott a kezelés sorozatot 30 napon belül meg kell kezdeni és a legjobb eredmény érdekében 2 hónapon belül be is fejezni. Természetesen amennyiben a kezelés során egyéb egészségügyi probléma jelentkezik, akkor a kezelés sorozat a szakorvossal egyeztetve megváltoztatható.

Hogyan történik a masszázs?

  • Mindig speciális masszázságyon történik
  • A masszázs szabad bőrfelületet igényel, általában fehérneműben történik, de a kezelendő terület kivételével a test többi része be van takarva
  • A kezelés időtartama 20-25 perc

Mit lehet tudni a taping terápiáról?

A kinesio tape terápia a mozgásszervi problémák kezelésében az egyik leghatékonyabb módszer.  Gyors, fájdalommentes, hatékony segítséget nyújt ficamok, húzódások, sportsérülések, gerinc és végtagfájdalmak kezelésekor, valamint mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban is. A különböző szakszerű ragasztási technikák segítségével erősítő, korrigáló vagy regeneráló hatást lehet vele elérni.

Mi is az a kineziológiai tapasz? 

A kineziológiai tapasz egy rugalmas pamutanyagból készült, bőrre ragasztható szalag, amely segítségével a fájdalom és a mozgáskorlátozottság rövid időn belül mellékhatások nélkül csökkenthető.

Miért ilyen népszerű?

  • Gyors segítséget nyújt a fájdalomcsillapításban, lerövidíti a gyógyulási időszakot is;
  • Széleskörűen felhasználható;
  • Biztonságos gyógyítási módszer, semmiféle kémiai hatóanyagot nem tartalmaz;
  • Bőrbarát, légáteresztő anyagból készült, ennek köszönhetően, a bőr szabadon lélegezhet, bőrirritációt nem okoz;
  • Rugalmassága miatt együtt mozog a test szöveteivel, nem akadályoz a mozgásban;
  • Könnyen rögzíthető, jól tapad, tartós.

Hogyan hat?

A felhelyezett tapasz hatására a bőr és a szövetek fellazulnak, a nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik, javul a vérkeringés, és a fájdalom receptorokra nehezedő nyomás is csökken. Stabilizálja az izmokat, ízületeket, mentesíti a sérült szövetek terhelését, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti  a gyulladások bekövetkezésének lehetőségét.

      

Milyen jótékony hatásai lehetnek?

  • A nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik;
  • Fokozza a vérkeringést;
  • Stabilizálja az ízületeket;
  • Tehermentesíti a sérült szöveteket;
  • Megakadályozza az izomgörcsök kialakulását;
  • Csökkenti a fájdalmat.

Hogyan kell felhelyezni?

A tapaszok szakszerű felhelyezése fontos, hiszen ettől függ, hogy a kívánt hatást el tudjuk-e érni, ezért a felhelyezéshez kinezio taping módszerekben jártas terapeuta (orvos, gyógytornász) segítsége javasolt. 

Mi a különbség a színek között? Számít, hogy milyen színű tapasz van a bőrünkön?

A különböző színű tapaszok anyagukban megegyeznek, egyformán elasztikusak és tartósak. A színek közti különbségnek a színterápiában van szerepe. Tudományos kísérletek is alátámasztják, hogy a rajtunk lévő színek lelki állapotunkat és egészségi állapotunkat is képesek jótékonyan befolyásolni. Minden színnek megvan a biológiai hatása, mely használható gyógyításhoz és harmonizáláshoz, valamint mélyebb szövetszerkezetek stimulálásához. A meleg színek energetizáló hatást váltanak ki, míg a hideg színek hűsítenek, nyugtatnak, ezáltal gyulladás csökkentésére alkalmasak.

Kék – Nyugalom Hűsítő, nyugtató, pihentető szín, görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatású.

Fekete – Erő Fokozza a piros és a kék szín hatását.

Bézs – Semleges Testszínű, semleges hatású, egyáltalán nem feltűnő, esztétikai okokból gyakran használt szín.

Pink – Lazítás Nyugtató hatással van a testre, az izmokat is ellazítja.

Narancs – Serkentés Meleg, aktív szín, enyhíti az izom feszültségeit és görcseit. Az immunrendszert egészében erősíti, ezzel együtt mozgósítja a test összes öngyógyító erejét.

Vörös – Aktivitás Melegséget, aktivitást, dinamizmust sugároz. Energetizáló hatású, fokozza a vérkeringést. Legyengült izomzat, lassú vérkeringés esetén kifejezetten ajánlott, gyulladás esetén azonban inkább válasszunk a hideg színek közül.

Lila – Kiegyenlítődés Egyesíti a kék hűsítő és a vörös aktivizáló hatását.

Zöld – Harmónia Relaxációs és nyugtató hatású. Ízületi gyulladásra ajánlott.

Citromsárga – Élénkítés A nap színe, meleget és lelkesedést sugároz, élénkíti az idegrendszert.

Fehér – Tisztaság A fény, a tisztaság, az egyszerűség jelképe. Tisztító hatású.

Milyen anyagból készült a tapasz?Kineziológiai tapaszok

A szalag az emberi bőrhöz hasonló tulajdonságokkal bír, vastagsága és nyújthatósága is megegyezik az emberi bőrével, emiatt együtt mozog a test szöveteivel, nem akadályoz a mozgásban. A légáteresztő anyag segít abban, hogy a bőr szabadon lélegezzen. Alapanyaguk elsősorban pamut, lycra és orvosi akril ragasztó. Vannak hatóanyagot, ásványi anyagot is tartalmazó kineziológiai tapaszok. A kineziológiai tapaszok döntő többsége csak hosszirányban nyújtható, de vannak minden irányban nyújtható tapaszok is.

A vizsgálat ára: 2 000 Ft-tól

A gyógytorna az a fizioterápiás módszer, amellyel az egyes mozgásszervi panaszokat, sérüléseket hatékonyan kezeljük. 

A gyógytorna kezelések elsődleges célja a fájdalom csökkentése, az ízületi mozgások javítása és teljessé tétele. Betegeink a kezelések alatt megtanulhatják, hogy saját maguk mit tehetnek panaszaik csökkentése, megszüntetése érdekében.

Elsősorban az alábbi állapotokkal, betegségekkel kezeljük ügyfeleinket

  • Porckorongsérv
  • Gerincferdülés
  • Egyéb nyak-, hát- vagy derékfájdalommal járó gerincproblémák
  • Tartási rendellenességek
  • Balesetek, sportsérülések utáni állapotok (törés, szalagszakadás)
  • Műtét utáni állapotok
  • Csontritkulás
  • Ízületek kopásos betegségei

Kezelési módszereink közé tartozik

  • McKenzie-módszer
  • Schroth-módszer
  • Manuálterápia
  • Gerinctorna a törzsizmok erősítésével

Mi a McKenzie módszer alapja?

A  McKenzie módszert (más néven MDT, azaz “Mechanical Diagnosis and Therapy”) Robin McKenzie gyógytornász fejlesztette ki, aki a páciensre szabott kezelés kidolgozásában hitt.

Az úgynevezett mechanikai diagnózis és terápia tehát az alapos vizsgálatról és a beteg állapotának megfelelő, személyre szabott kezelés kidolgozásáról szól. Ennek megfelelően első körben a terapeuta azt vizsgálja, hogy a páciens fájdalomérzete hogyan változik különböző testhelyzetekben és mozgások hatására (mozgásvizsgálat). A megfigyelés arra irányul, hogy a fájdalom szintje mikor csökken, illetve mely esetekben szűnik meg. Emellett a beteg részletes kikérdezésével a terapeuta annak is utánajár, hogy a páciens fájdalma mikortól és hogyan kezdődött, hol érezhető, illetve adott esetben hova sugárzik ki, mi áll a hátterében (műtét, esetleg baleset), valamint utalhat-e bármi gyulladásra vagy egyéb elváltozásra.

A gyakorlatok kialakítása annak tudatában történik, hogy a páciens fájdalmának mik a legfőbb ismérvei (fájdalom iránya, erőssége) bizonyos mozgások hatására. A módszer legnagyobb előnye, hogy felismerte, nem minden betegnek tesz jót ugyanaz a gyakorlat, hiszen mindig az egyéni sajátosságokból és fájdalomérzetből kell kiindulni.

Mi az a Schroth módszer?

A Schroth módszer a gerincferdülés (scoliosis), a tartáshibák, illetve a Scheuermann betegség háromdimenziós korrekciójára és különböző gerincfájdalmak kezelésére alkalmas. A Scheuermann féle betegség esetében a gerincoszlop szagittális síkú (nyílirányú)  görbülete eltér a normálistól.

A módszer a gerinc felegyenesítését célozza meg, a gerinc maximális nyújtásával, három dimenziós forgató légzéssel, valamint izomerősítéssel. A korrekciós gyakorlatok a mindennapi életbe könnyen beépíthetők. A terápia minden esetben egyénre szabott. A 3 dimenziós korrekcióban nagy szerepe van az irányított forgató légzés technikájának és a szív – és légzőrendszeri tréningnek.

Manuálterápia

A manuálterápia kifejezés a latin “manus” szóból ered, melynek jelentése kéz. A kézzel végzett kezelés lényege a gerinc és a medence statikájának helyreállítása speciális fogások révén. A terápia fő célja a támasztó – és mozgatórendszer fájdalmának, akut és krónikus elváltozásainak kezelése, valamint a tünetek enyhítése. A kezelést a kórelőzmény megismerése, minden részletre kiterjedő elemzése és egy átfogó vizsgálat előzi meg. A páciens állapotának felmérése történhet MRCT, vagy ultrahang vizsgálattal, adott esetben specifikus laborvizsgálatokkal.

Miért fontos a gerinctorna?

A gerinctorna elősegíti a törzsizmok erősítését, az izommerevség megakadályozását, valamint oldja a beszűkült gerincmozgásokat és javítja a testtartást. A fő cél a körülményekhez és a beteg állapotához képest a lehető legnagyobb mozgástartomány fenntartása, valamint a testtartás optimalizálása.

A gerinctorna gyakorlatok, típusaik szerint az alábbiakat célozzák meg:

  • Izomerősítés
  • Az izmok nyújtása
  • Az ízület teljes kimozgatása
  • Állóképesség javítása

A köpöly egy harang vagy kúp alakú csésze, amit üvegből, szilikonból vagy műanyagból készítenek. A köpölyözőt a problémás területre helyezve statikusan vagy mozgatva alkalmazzuk, úgy, hogy benne vákuumot képzünk a levegő eltávolításával, ezzel intenzív helyi vérkeringés és nyirokkeringést fokozó hatást érve el.

A bőr kipirosodik ezen a területen, jelezve, hogy a szövetek anyagcseréje megélénkül, a vákuum segítségével a szövetek lazulnak, a letapadások „felszakadnak”, a sérülések utáni duzzanatok csökkennek.

Mivel a mozgásszervi panaszok mindig együtt járnak kötőszöveti és izom feszülésekkel, illetve letapadásokkal, amik rontják a funciót és fájdalmasak, ezeken a területeken a köpölyöző masszázs funkciójavulást, fájdalomcsillapítást eredményez.

MI AZ A KÖTŐSZÖVET?

A kötőszövet, illetve fascia egy pókhálószerű, nyálkás anyag, amely behálózza az egész testet. Mozgás közben az izommal és ízületekkel együtt mozdul, nyúlik. Bizonyos anatómiai helyeken részt vesz a stabilitásban is. Tele van érző idegvégződéssel, részt vesz a helyzetérzékelésben, és befolyásolja a testtartást is. Felületes és mélyebb rétege ismert, és a mozgáslánc aktív alkotóelemét képezi.

Fájhat a kötőszövet?

Igen, a kötőszövet sérülése vagy túlterheltsége okozhat fájdalmat, megjelenhetnek benne fájdalmas behúzódások vagy csomók, és korlátozhatja a mozgást.

MI A KÖPÖLYÖZÉS LÉNYEGE?

A köpölyözés speciális csészék (más néven harangok) segítségével történik, amelyekben először felmelegítik a levegőt, majd az így kitágult és kellően átmelegedett csészét a bőrre helyezik. A csésze eközben elkezd kihűlni, aminek hatására vákuum keletkezik benne, és jótékony szívóhatást gyakorol a bőrre, illetve a véredényekre. A modern technológiának köszönhetően már nem szükséges a meleg levegővel biztosítani a vákuumot a harangokban, erre egy speciális köpölypisztoly is alkalmas, amellyel könnyen vákuumot lehet képezni, sőt kellően adagolható is a vákuum intenzitása. A vákuum miatt a kezelést követően néhány napig lilás vagy kékes foltok láthatók a bőrön, azonban ezek általában 2-3 napon belül maguktól elmúlnak.

Természetesen a kezelés előtt mindig alapos vizsgálatokra kell sort keríteni. A szakemberek a panaszok megismerése után bőrelváltozásokat és asszimetriákat keresnek a testen, majd speciális kézmozdulatokkal megvizsgálják az izmok állapotát és a vérellátást is. Ezután személyre szabott kezelési tervet készítenek, majd hozzá is látnak a kezeléshez. A WSMeD medical&rehab centerben már a legelső alkalom során, azaz közvetlenül a vizsgálat után elkezdjük a kezelést, így azonnali javulást tapasztalhatsz!

A köpöly terápia évezredek óta segít a kötőszöveti letapadások kezelésében

  • Érdekesség, hogy a köpölyözést már az ókori Kínában is alkalmazták az orvosok, azonban a nyugati világban csupán az elmúlt évtizedekben kezdett kifejezetten népszerű kezeléssé válni. Nagyon fontos, hogy a köpölyözést csakis szakemberre szabad bízni, hiszen a részletes vizsgálatok hiánya és a helytelen technika többet árt, mint használ. Ha biztos kezekben szeretnéd tudni magad, válaszd a WSMeD medical&rehab centert!

HOGYAN HAT A KÖPÖLYÖZÉS?

Az említett vákuum hatására a szövetek távolodnak egymástól, a kóros letapadások pedig oldódnak. Célzott terápia során a köpölyözés a manuálterápia kiegészítéseként szolgálhat. A terápiában fontos a kötőszövet anatómiai ismerete és funkcionális szerepének figyelembevétele. Mivel a mozgáslánc része, ezért a mozgásbeszűkülések irányának ismeretével és az izomlefutások irányának meghatározásával a köpölyterápia is hatékony kezelési technika lehet.

A fascia kezelésekor kétféle szöveti stimulációval köpölyözhetünk:

  • Az érintett területre helyezzük a harangokat, és a pácienstől mozgást kérünk. Így a szövetek a rögzített köpöly alatt mozognak.
  • Csúsztatott köpölyözés, mely során a harangokban annyi vákuumot képzünk csak, hogy olaj segítségével még csúsztatható legyen a bőrön. Így a köpöly mozog a szöveteken.

A természetgyógyászatban a köpölyterápiát használják akupunktúrás területek stimulálására is.

Fájdalmas a köpölyözés?

A letapadt szövetek oldása járhat fájdalommal. A köpölyözés után lilás-kékes elszíneződések láthatók a bőrön, amelyek néhány nap után halványulnak. Ezek normális reakciók. A helyi vérbőség miatt meleg, égő érzést is tapasztalhat a páciens. Köpölyözést követően a mélyebb kötőszövet, fascia regenerációja 2-3 napot vesz igénybe.

MIKOR AJÁNLOTT KÖPÖLY TERÁPIA MELLETT DÖNTENI?

  • mozgásszervi fájdalom esetén
  • görcsös, feszes izomzat során
  • beszűkült mozgástartomány miatt
  • izomcsomók, izombehúzódások megjelenése esetén
  • lazítás, izomláz csökkentése céljából
  • hengerezés mellé, stretching mellé kiegészítő technikaként
  • manuálterápiás kezelések kiegészítéseként a szöveti lazításra
  • banyapúp csökkentésére
  • fasciakezelések kiegészítéseként
  • testtartás javítására, rövidült izmok kezelésére

Amennyiben a fenti tünetekkel szembesülsz, és úgy érzed, ilyen terápiára van szükséged, jelentkezz be a WSMeD medical&rehab centerbe!

A flossing terápia egy modern gyógytorna módszer, amelyet először sportolók rehabilitációjára fejlesztettek ki. Ma már számos probléma esetén alkalmazható ez a technika, többek között alagút szindrómák esetén, ízületi gyulladásoknál, sőt sérülést és műtétet követően is kiváló rehabilitációs módszernek bizonyult ez a speciális gumiszalaggal végzett kezelés.

Mi a flossing terápia lényege?

A flossing terápia egy olyan kompressziós módszer, amelyet egy speciális gumiszalaggal végeznek. Az érintett ízületre vagy izomcsoportra feltekert szalag célja, hogy helyreállítsa a mozgást és csökkentse a fájdalmat, teszi ezt azáltal, hogy a felhelyezés után meghatározott gyakorlatok végzése közben serkenti a szöveti regenerációt.

A flossing szalag latexből készül, valamint több méret-és színváltozata ismert. Ezáltal a test különböző területein, az ujjaktól a nagyobb ízületekig, széleskörűen alkalmazható.

A flossing terápia nem csak a rehabilitációban kiváló kiegészítő módszer, hanem akár a sérülések kialakulásának megelőzésében jelentős szerepet játszhat. Mivel ez egy is egy mechanikus módszer, és természetes úton, a mozgás által gyógyít, ezért remekül beilleszthető a bármely gyógytorna kezelésbe.

Mikor alkalmazható és mikor nem a flossing terápia?

A flossing terápia a legtöbb izom-és ízületi probléma esetén bevethető. Lássuk ezeket konkrétabban:

  • ízületi duzzanat, ödéma
  • végtagi izomfájdalmak
  • ízületi gyulladások
  • izomletapadások
  • alagút szindrómák
  • tenisz- és golfkönyök
  • befagyott váll
  • ficam, rándulás
  • részleges szalagszakadás
  • sportsérülés kialakulásának megelőzése
  • különböző ortopédiai műtéteket követően (pl.: térd, boka, váll)

A flossing terápia esetén is az általános ellenjavallatok ismertek:

  • trombózis
  • törés
  • véralvadási zavarok
  • várandóság
  • bőrsérülések
  • fertőzés
  • szívbetegség
  • kortikoszteroid kezelés
  • daganatos megbetegedés
  • latex allergia (a gumiszalag anyaga miatt)

Hogyan működik a flossing terápia?

A flossing terápiának négy fő folyamatát különböztetjük meg:

  1. Fájdalomcsillapítás: a gyógytornász a gumiszalagot szorosan tekeri fel, ezáltal a nyomásérzékelő receptorok ingerlésével blokkolják a fájdalomérzékelő receptorokat.
  2. Duzzanatcsökkentés: a felhelyezett floss kompresszió alatt tartja az alatta lévő szöveteket, ezáltal elősegíti a területen felgyülemlett folyadék távozását.
  3. Szivacshatás: szintén a kompressziónak, illetve annak megszűnésének (a szalag oldásával) köszönhető, hogy a káros anyagok kiürülését segíti elő ez a módszer azáltal, hogy hirtelen megindul a vér- és nyirokkeringés.
  4. Blokkoldás: a flossinggal végzett mozgás és a nagy kompresszió kölcsönhatása révén az érintett terület szövetei (fascia, kötőszövet, izom, csont) elmozdulása létrejön, ezáltal a letapadások, blokkok kifejezetten oldódnak.

Milyen pozitív változásokat eredményez a flossing terápia?

A flossing terápia fent is részletezett négy fő folyamatának köszönhetően ezeket a pozitív változásokat tapasztalhatja:

  • csökkenhet a fájdalom
  • növekedhet az érintett ízület mozgásterjedelme
  • az izomletapadások oldódhatnak
  • a blokkolt idegek felszabadulhatnak a nyomás alól
  • lazulhatnak a hegek
  • csökkenhet az érintett terület duzzanata
  • felgyorsulhat a gyógyulási idő

Mi az a TENS?

A TENS egy mozaikszó Transcutaneous Electric Nerve Stimulation angol kifejezés kezdőbetűiből áll össze. Magyarul jelentése a transzkután elektromos idegstimuláció.

Kezelés során gyenge elektromos impulzusokat add le a készülék a  kívánt területekre. Az elektródák a bőrben lévő idegvégződésekkel kapcsolatba lépnek és leállítják a fájdalomimpulzusok továbbítását.

Továbbá növekszik az emberi test által termelt fájdalomcsillapító anyaga, az endorfin. Csökken vagy akár meg is szűnik ezáltal a fájdalom.

Jótékony hatással lehet 15-30 perc közötti TENS kezelés a fájdalom érzetünkre. Teljes mértékig ki is válthatja vagy minimálisra csökkentheti a gyógyszeres fájdalomcsillapítók szedését. Jelentősen csökkenthetjük a szervezetünkbe bevitt kemikáliák mennyiségét. A TENS készülékek legnagyobb előnye az, hogy teljesmértékig mellékehatásmentes kezelést eredményeznek.

A vizsgálat ára: 2 500 Ft / alkalom

Kérjen időpontot még ma!

Könnyen és gyorsan időpontot foglalhat nálunk telefonon vagy online.
Csak válassza ki a megfelelő szolgáltatást, és kérjen időpontot a kényelmes kezeléshez.
Bármikor rendelkezésére állunk a megfelelő időpont megtalálásában.

További szolgáltatásaink